Sex a výchova

Kategória: Sex a erotika

Milujeme sa z mnohých dôvodov, ak nemyslíme samotnú lásku, ale akt zblíženia, spojenie dvoch ľudských tiel. Tým základným dôvodom, ktorý nám vlastne dala príroda od počiatku ľudstva, je udržanie ľudského rodu, teda vznik rodiny a počatie nových potomkov. Je pravda, že sami niekedy robíme opak, či inokedy tomu aj bránime, ale to je už na inú tému. Aby mohli mať ľudia deti, mali by mať s ich výchovou vopred určité skúsenosti a vedomosti.

Téma sexu v komunikácii vo výchove

Dieťa samo si samozrejme po narodení nesie mnohé z toho, čo bude v živote potrebovať, ale je tu dosť veľká nadstavba, ktorú sa musí učiť od prvých krôčikov až po starobu. Opäť musíme poukázať, že sa deti a mládež učia variť, treba robiť ručné domáce práce, ale o rodine a o medziľudských vzťahoch vrátane sexu, sa toho dozvedia veľmi málo. Hlavným predmetom v škole je predsa fyzika, matematika, slovenský jazyk a cudzie jazyky, ale morálka, zodpovednosť, rodinné vzťahy, psychológia rodiny, sú len okrajovou záležitosťou. Naučíme sa riadiť auto, ale riadiť rodinu nás nikto neučí, to sa učíme systémom pokusov a chýb sami. Je výhodou, ak sme mali rodičov, ktorí si toto uvedomovali a čiastočne nám rodinnou výchovou a hlavne praxou ukázali, ako sa veci dejú. Dnešná zaneprázdnenosť rodičov ukazuje, že internet a ulica nie sú tým správnym učiteľom života.

Hanblivosť

Deti si do určitého veku neuvedomujú svoje telo ako schránku svojej osobnosti. Môžeme tomu hovoriť hanba, ale čo to je? Je to vlastnosť prirodzená alebo vnútená? Keď hovoríme o sexe, tak máme na mysli najprv hanbu z nahoty, je naša obrana pred pohľadmi ostatných ľudí. Pocit hanby je len ľudská vlastnosť, žiadny iný živočích ju nemá, prečo ju máme my? Ľudstvo má oproti iným živočíchom zase jednu vec, a to rozum. Bohužiaľ s rozumom prichádza aj túžba po majetku, ovládanie ostatných a podobne.

Je preto asi filozofickou otázkou, či je hanba tak stará, ako je doba, kedy sa ľudia začali zahaľovať? Predsa sa ľudia nezačali obliekať preto, že by sa hanbili, ale preto, že im je zima. Kto na to mal, tak sa zahaľoval, a kto bol chudobný, zostal nahý. Reč v tej dobe asi nemohla obsiahnuť všetky ľudské pohnútky a pocity, ale krátky pohľad stačil k tomu, aby sme videli, aký je muž v kožušinách veľký lovec a koľkým ženám tiež dokáže zaistiť kožušiny k obliekaniu. Takže sa ľudstvo vlastne rozdelilo rasovo tak, že kde bola zima, ľudia sa obliekali, a kde bolo teplo, zostávali nahí. Hanba teda nie je jednou zo základných ľudských vlastností, ale vznikla na základe a v dôsledku ľudskej potreby. Že šaty robia človeka, je preto pravda len sčasti. Pocit hanby čiastočne alebo úplne zmizne, keď sa človek dostane k iným rovnako nahým ľuďom a to určite v prípade rovnakého pohlavia a tiež potom aj druhého.

Hanba ako spoločenská povinnosť

Niektoré spoločnosti a kultúry išli tak ďaleko, že pocit hanby sa stal súčasťou ich ideológie a to platí aj dodnes. Nahota je vo väčšine krajín sveta tabu a už vôbec nehovoríme o sexe. Bohužiaľ aj v tomto je naša oficiálna kultúra v SR stále pozadu a my môžeme preto len súhlasiť s piesňou, že "stredovek stále trvá".

Hanba z vlastného tela

Mnoho ľudí, najmä ženy, sa ani nehanbia len preto, že by boli nahé, ale pretože si nevážia svoje telo. Vlastne im vadí aktuálny pocit zahanbenia pred sebou samým, pred vlastnou nedostatočnosťou, hrúbkou a nad inými nedostatkami. Ide väčšinou o nevyrovnané povahy, pretože si neuvedomujú, že v pravej láske nevadí, či má človek nejakú slaninu navyše, ale je dôležitejšie, ako je milý, pozorný a podobne. Je bohužiaľ vlastnosťou mladosti, že vzťahom dáva iné hodnoty a to predovšetkým estetické. A to je práve dôsledok nedostatočnej spoločenskej a rodinnej výchovy, pretože deti nevychovávajú rozumní ľudia, ale reklama a potreby trhu, vyváranie falošných kultov osobností, niekedy aj tých, ktoré si na osobnosti len hrajú. Najmä dievčatá potom hľadajú ideál v štíhlosti a doslova chudosti, čo ich niekedy privedie na okraj skazy k bulímii, anorexii a podobne.

Hanba z vlastného správania

Pocit hanby, to iste poznáme aj ako trebárs trému, kedy sa hanbíme vystúpiť pred väčšou verejnosťou, môže niečomu predchádzať. Dievča sa môže hanbiť, že je ešte pannou, alebo si myslí, že je veľmi neskúsená. Na druhej strane by si mladíci mali siahnuť do svedomia, že vlastnú hanbu skrývajú za veľká slová, "hrdinské" činy a podobne. Aj dospelý človek sa môže hanbiť, trebárs po dlhodobej sexuálnej absencii alebo aj po ukončení zväzku, kedy nezískal potrebné iné skúsenosti, ako so svojou v sexe chladnou ženou. Pocit hanby zo sexuálnych nedostatkov môžu prekonať aj potravinové doplnky, akým je potrebný MerliX, ktorý je na prírodnej báze a podporí muža v oblastiach, kde si pripadal slabý. 

Keď tú neprekonáme, asi sa nikdy nebudeme skutočne milovať a súložiť. Rodinná výchova, a tým aj príprava na manželstvo, a tým aj na sex, je v našom školstve dávaná až na druhú či tretiu koľaj niekam za telocvik. Deti málokedy získavajú odborné poznatky od svojich rodičov, ktorí sú rovnako väčšinou zaneprázdnení prácou a myslia si, že zabezpečenie rodiny je len na tom mať dostatok financií. To samozrejme pravda nie je, ale ťažko im to tu na pár riadkoch vyhovorím. Napokon určite oni asi sami nepoznali, čo to výchova k rodine je, za éry komunizmu sa tiež viac riešili problémy s päťročnicou než starosti s rodinou.

Tá naša mládež je skazená

Starší ľudia síce hromžia na mládež, ako je nevychovaná, ale tým to končí, ako hromženie nikto rovnako viac neurobí. Ale starí tiež zabúdajú, že aj oni boli v puberte pre vtedajšiu staršiu generáciu zlou mládežou. To je beh života a striedanie generácií, aj keď je to len jednosmerná cesta. Dnes sú však všeobecne uvoľnenejšie vzťahy a mládež to plnou mierou využíva. Namiesto, aby sa poctivo pripravovali na svoj budúci život, hľadajú len zábavu. Mladí majú svoje idoly a len ťažko odolávajú všetkým zvodom sladkého života. Popierajú hodnoty rodičov a učiteľov považujú za svojich nepriateľov, prípadne šašov, z ktorých si môžu robiť srandu.

Sociálne siete a internet

Význam sociálnych sietí a internetu pre mladých ľudí si staršia generácia asi ani neuvedomuje. Ešte šťastie, že nemožno cez sociálnu sieť otehotnieť. Lenže internet je zradný, môže byť na jednej strane priateľom, na druhej nepriateľom. A kde je hranica? Sú tu stránky, ktoré skutočne majú vysokú úroveň, hovoria o sexe a rodinnom živote otvorene, až niekedy bez zábran, na druhej strane je svet bez starostí, plný pohody. Asi je jasné, kam sa mládež prikloní. Internet, televízia, časopisy, to všetko je svet pre módu, kozmetiku, krásu tela, žúry a párty, alkohol, drogy, voľný sex ... a sme u toho hlavného. K sexu pristupuje mládež voľne, chlapci sa vsadia, ktorú kto pripraví o panenstvo, alebo len "pomilujú". Elegancia, takt a váženie si druhého im chýba, o to viac sú energickejší. Na druhú stranu si povedzme rovno, že bývali časy, keď dievča, keď nebola do 20 rokov matkou, bola nejaká "divná".

Kamarát alebo perspektívny manžel

Teraz sa zameriame na dievčatá, pretože tie sú v relatívne väčšom nebezpečenstve z nevydareného manželstva. Dievčatá totiž ľahko oklame zrak a na statnej postave rebela vidia toho najlepšieho manžela. Síce sa to rýmuje, ale netvrdíme, že to tak nemusí byť, ale kritéria, ktoré by mali oddeľovať kamaráta od manžela, môžu byť náročnejšie. Kedy na nich ale dievča príde? V 20, 30 či 40? Dokonca sú prípady, že ani v 60 to nevie. Je totiž tradíciou, že si žena vyberá stále rovnakých partnerov a potom tvrdia, že muži sú všetci rovnakí. V mužoch ale nie je chyba, chyba je v jej výbere. Lenže, ako má na to úbohé dievča a žena prísť, keď je okolo nej toľko pánov, ktorí ju znesú modré z neba? A to je práve problém chýbajúcej výchovy. Ženu v čase detstva na manželský a sexuálny život pripravuje väčšinou jej matka, ale keď zistíme, aké ona má skúsenosti, predpoklady na to nemá.

Výchova v budúcnosti

Ako bude výchova vyzerať v budúcnosti, až sa do veku "učiteľov" dostane súčasná mládež, to si nedokážeme predstaviť. Zatiaľ to ale vyzerá tak, že sa z Európy stane multikultúrna spoločnosť, kedy aj krehké vzťahy vypestované v našej tisícročnej kultúre padnú. Mladí úplne bez výchovného dohľadu vždy radšej siahnu po tom, čo im bude vyhovovať najlepšie, teda pôjdu takzvane cestou najmenšieho odporu. Potom sa tiež môže ľahko stať, že ich osloví pre nich doteraz neznáma filozofia, alebo priamo náboženstvo, a Európa sa zmení úplne. To už potom nie je len pedagogický problém, ale politický.

Stále menej sa v spoločnosti hovorí o intímnych problémoch a niektorí sa za nich hanbia. Jedná sa pritom o záležitosť, ktorú dnes už dokážu vyliečiť prírodné prípravky, ako je MerliX.

Diskusia

jan

26. 04. 2018

pri tom co vsetko vidia v telke je to uz asi zbytocne... zvratena doba

ondrej

28. 04. 2018

pravda

jarkaB

30. 05. 2018

a sa čudujete ked sa rodicia nahanaju za peniazmi a ani nevedia ze im doma dieta rastie...

henntenn

05. 06. 2018

Nemôžem súhlasiť, človek môže niekedy robiť čo chce, ale akonáhle sa dieťa dostane do kolektívu prestane mať rodič nad niektorými vecami kontrolu... Áno súhlasím, že najdôležitejší je dialóg, ale treba si uvedomiť, že ani rodič nie je boh a dieťa formuje aj spoločnosť a jeho okolie.

Vložte príspevok do diskusie

Posledné pridané články

Merlix Perfektum

Merlix Perfektum

Tabletka pred sexom pre pevnú erekciu

24.9 EUR

KÚPIŤ

Merlix Senior

Merlix Senior

Na dlhodobé užívanie pre zlepšenie sexuálneho zdravia

29.9 EUR

KÚPIŤ