Steroidy

Steroidy sú deriváty, ktoré sú biologicky a farmakologicky veľmi dôležité látky. Najznámejším steroidom je napríklad cholesterol. Všeobecne sú známe najmä anabolické steroidy, vrátane testosterónu, rastové hormóny a ich deriváty, ktoré sú často zneužívané v kulturistike. Steroidy rozdeľujeme podľa funkčnej klasifikácie na:

  • Anabolické steroidy - podporujú rýchlejší rast kostí a svalov
  • Ergosterol - vyskytujú sa v hubách
  • Fytosteroly - vyskytujú sa v rastlinách
  • kortikosteroidy - regulujú metabolizmus cukrov a bielkovín, riadia hospodárenie s vodou a minerálmi
  • Sexuálne steroidy - mužské a ženské pohlavné hormóny, ktoré ovplyvňujú diferenciáciu a reprodukciu.

Anabolické steroidy

Anabolické steroidy sú jedny z najrozšírenejších. Môžu byť klasifikované ako umelý derivát, ktorý je podobný mužskému pohlavnému hormónu - testosterónu. Tieto látky zvyšujú výkon, uľahčujú vývoj fyzickej sily, svalovej hmoty a vytrvalosti bez toho, aby sme sa cítili unavení. Podporujú nadmernú produkciu bielkovín v tele, majú regeneračné účinky.

Anabolické steroidy sa používajú aj v medicíne, napríklad pri autonehodách alebo zraneniach na podporu svalového rastu a komplexného hojenia svalov. Počas lekárskej liečby je množstvo steroidov veľmi prísne strážené. Avšak hlavne v kulturistike a iných športoch sa ich množstvo mnohonásobne zvyšuje.

História prvého použitia steroidovsteroidy

Steroidy sú zneužívané hlavne v kulturistike, atletike, ale aj v iných výkonových a silových športoch. V roku 1954 istý doktor Ziegler, ktorý patril do amerického tímu vo vzpieraní, sa pripravoval na majstrovstvá. Ale zistil, že sovietski vzpierači používajú deriváty testosterónu. Ich výkony boli obdivuhodné, boli svalnatejší a silnejší.

História prvého použitia steroidov však súvisí s rokom 1925. V tom čase sa objavil švajčiarsky farmakológ Dr. Laqueur a izoloval kryštály z býčích semenníkov, ktoré získali názov testosterón. Anabolické účinky boli neuveriteľné, hlavne zvýšenie sily a svalovej hmoty. Neskôr sa zistilo, že testosterón sa dá syntetizovať, čo bol prvý krok v jeho používaniu v športe.

Vedľajšie účinky steroidov

Toxicita - ich toxické vedľajšie účinky ovplyvňujú najmä pečeň. Tieto nežiaduce účinky sa prejavujú rôznymi stupňami poškodenia pečene, ktoré vedú k poruchám ich činnosti. Začať to môže napríklad cholestatickou žltačkou a končiť karcinómom pečene.

Zadržiavanie vody - Väčšina steroidov ovplyvňuje systém vodného a elektrolytového hospodárstva, čím sa zvyšuje zadržiavanie vody a sodíka v tele. Hromadenie nadmerného množstva vody v tele spôsobuje vážne zdravotné problémy.

Vypadávanie vlasov

Kožné problémy - steroidy spôsobujú zvýšenú produkciu mazu. Z tohto dôvodu je pleť príliš mastná a dochádza k upchávaniu pórov a následne vzniku akné a zhoršenie kvality pokožky všeobecne, napríklad - nadmerná drsnosť, vznik rozsiahlych trhlín (strie) na ramenách, prsné svaly, v podpaží atď.

Kardiovaskulárne problémy - kardiovaskulárny systém je preťažený faktormi, ako je rýchly rast svalov, zvýšená sila a tým pádom dochádza k zvýšeniu krvného tlaku. Okrem toho steroidy zvyšujú cholesterol, ktorý sa môže príliš nahromadiť v cievach a predstavuje riziko srdcového infarktu.

Gynekomastia - zväčšenie mliečnej žľazy u mužov.

Psychologické problémy - časté zmeny nálady a podráždenosti, zvýšená agresivita, depresia.

Impotencia - pri dlhodobom užívaní steroidov môže dôjsť k impotencii. Ak je do tela neustále dodávaný testosterón "z iných" zdrojov, dochádza k neustále menšej endogénnej produkcii v semenníkoch, čo má za následok impotenciu.

Žalúdočné problémy - pocity plnosti, hnačky, nevoľnosť.

Ako zabrániť vedľajším účinkom steroidov

Najbezpečnejšou variantou sú prírodné steroidy. Okrem toho sú legálne a nepredstavujú taký zásah do metabolizmu organizmu, pretože pracujú na inom princípe.

Prírodné steroidy fungujú tak, že majú relaxačné účinky na hladké svalstvo. Hladký sval, ktorý sa nachádza v stenách krvných ciev, sa rozširuje pod tlakom prúdiacej krvi. Väčší prietok krvi je zabezpečený týmto zvýšeným prierezom, takže do svalov prúdi väčšie množstvo krvi, ktoré je bohaté na živiny. Týmto spôsobom sa zrýchľujú anabolické procesy. Avšak fyzické cvičenie vyžaduje veľký prísun energie, takže intenzitu naberú aj katabolické procesy a to na úkor tukov. Výsledkom je nielen nárast svalovej hmoty, ale aj zníženie tukových vankúšikov. Okrem toho je vyšší prietok krvi cievami pozitívny aj pre erekciu.

Ak chcete zlepšiť svoju erekciu a potenciu, odporúčame prípravok MerliX. Obsahuje výťažky z rastliny Tribulus, ktorá značne napomáha pri zlepšení sexuálneho výkonu.

Merlix Perfektum

Merlix Perfektum

Tabletka pred sexom pre pevnú erekciu

24.9 EUR

KÚPIŤ

Merlix Senior

Merlix Senior

Na dlhodobé užívanie pre zlepšenie sexuálneho zdravia

29.9 EUR

KÚPIŤ