Kondómy

Existuje množstvo antikoncepčných prípravkov. Odborníci však odporúčajú kondómy nielen na prevenciu nechceného počatia, ale aj na prevenciu prenosu sexuálne prenosných chorôb. V mnohých prípadoch sa odporúčajú aj v kombinácii s antikoncepčnými tabletkami.

Z histórie kondómov

Kondóm je jednou z najstarších foriem antikoncepcie. Už 1 000 rokov pred našim letopočtom vyrábali Egypťania kondómy zo zvieracej srsti. Avšak kondómy boli známe tiež v Číne aj Japonsku.

Najstarší dôkaz o používaní kondómov je zaznamenaný na rytinách v jaskyni Combarelles vo Francúzsku. Ďalšie zmienky o kondómoch sú zo stredoveku, kde boli používané ako ochrana pred syfilisom. Kondóm, ktorý predtým vyrábali zo živočíšnych čriev, sa stal v 18. storočí veľmi obľúbený ako pomôcka pri kontrole pôrodnosti.

Pôvod slova nie je jasný. Údajne bol pomenovaný po doktorovi Condomovi, ale neexistujú žiadne jasné dôkazy na potvrdenie tejto skutočnosti. Preto je pravdepodobnejšie, že slovo pochádza z latinského slova condus, čo znamená nádoba.

Gumové kondómy vznikli v roku 1840. Jeden z prvých kondómov bol silný ako duša z bicykla, takže vychutnať si sex bolo takmer nemožné. Po roku 1930 bol kaučuk nahradený kvapalným latexom, z ktorého sú kondómy vyrábané dodnes.

Výroba a testovanie kondómovkondómy

V súčasnosti sa ako základná surovina pre kondómy používa prírodný gumový latex, ktorý pochádza z Južnej Ameriky a juhovýchodnej Ázie. Latex sa mení pri vysokej teplote z kvapalného skupenstva na pevnú hmotu.

Do latexového roztoku sa namočí pozdĺžna forma, na ktorej vznikne tenká vrstva latexu.  Zahrievaním materiálu sa vytvrdzuje a kondóm je na svete. Akonáhle sa kondóm vytiahne z formy, na rad prichádza čistenie v tzv. práčke a potom nasleduje sušenie a testovanie. Testovaním prechádza každý kondóm. Najprv sa natiahne na elektródu, do ktorej je pustený elektrický výboj a ak neuvoľní elektrickú energiu, kondóm je v poriadku. Ďalej sú naplnené vzduchom v špeciálnych boxoch až do prasknutia. Musí do seba vpustiť 18 litrov vzduchu. Testuje sa taktiež naťahovanie kondómu a pri tejto kontrole byť kondóm schopný odolať sedemnásobnému natiahnutiu oproti svojmu pôvodnému stavu.

Spoľahlivosť kondómu

Spoľahlivosť kondómov nie je vždy na 100%, čo nie je u žiadnej ochrany. Uvádza sa, že kondómy sú spoľahlivé na 99%. Platí to však len vtedy, keď sa používajú správne. Veľa ľudí si myslí, že vedia správne použiť kondóm, ale opak je pravdou. Nesprávne použitie kondómu môže úplne poškodiť jeho ochranné vlastnosti.

Typy kondómov

  • Latex, polyizoprén, polyuretán
  • Lubrikované alebo nelubrikované
  • Kondómy s vôňou alebo bez nej
  • Kondómy s príchuťou alebo bez nej
  • Kondómy rôznych farieb a tvarov (anatomické, zdrsnené, klenuté ...)
  • Kondómy s rezervoárom
  • V troch veľkostiach

Výhody a nevýhody kondómov

Výhody:

  • Môžete ich použiť kedykoľvek a kdekoľvek
  • Ochrana pred otehotnením a sexuálnym chorobám, ktoré sú prenášané pohlavným stykom
  • Nízka cena

Nevýhody:

  • Pri nesprávnom použití kondómu sa znižuje schopnosť ochrany
  • Je potrebné sa pripraviť na pohlavný styk, čo môže prelomiť predohru
Merlix Perfektum

Merlix Perfektum

Tabletka pred sexom pre pevnú erekciu

24.9 EUR

KÚPIŤ

Merlix Senior

Merlix Senior

Na dlhodobé užívanie pre zlepšenie sexuálneho zdravia

29.9 EUR

KÚPIŤ