Erekcia

Erekcia a všetko čo o nej chcete vedieť

Pre kvalitný sexuálny život je erekcia nevyhnutnosťou. Mnoho mužov s ňou však máva problémy. Bez erekcie nie je možný pohlavný styk, dosiahnutie orgazmu ani ejakulácie. V nasledujúcom článku si môžete prečítať o všetkom čo sa týka erekcie a priučiť sa tak niečomu, čo vám pomôže k jej zlepšeniu. Pri problémoch s erekciou trpí aj spoločný pohlavný partnerský život. Takéto veci je potrebné riešiť včas a zabrániť tak komplikáciám či zhoršeniu tohto stavu alebo aj možným trvalejším psychologickým dôsledkom u muža, ktorých by sa mohol zbavovať ťažšie.

Ako funguje erekcia

„Penis muža plní tri základné funkcie: cez močovú rúru sa dostáva moč z močového mechúra von, ďalej slúži ako orgán pohlavného spojenia medzi mužom a ženou pri pohlavnom akte a pri ejakulácii dochádza cez močovú rúru aj k výronu spermy a semennej tekutiny,“ uvádza Wikipédia. „Základnými anatomickými a súčasne aj funkčnými štrukturálnymi časťami penisu sú tri cylindrické telesá: dve kavernózne (erektilné) telesá a jedno spongiózne teleso, ktoré tvorí oporu močovej rúre.“

Erekcia alebo stoporenie pohlavného údu je dôsledkom pevná erekciastimulácie a nemusí ísť len o fyzickú stimuláciu. K erekcii dochádza aj pri psychologických stimuloch, ktoré sa odohrávajú v hlave ako reakcia na určité vnemy. Erekcia vždy začína v hlave. V mozgu sa odohráva proces, ktorý vysiela chemické signály do nervov v penise muža. Následne sa tam roztiahnu a uvoľnia krvné cievy, ktoré do penisu nahromadia dostatok krvi pre ustálenie erekcie. Pri erekcii sa penis stáva pevnejším a dlhším. Aby bolo spermiám umožnený lepší prienik smerom von, dochádza pri erekcii aj k roztiahnutiu močovej trubice. Pre správne fungovanie tohto procesu je teda potrebná dobrá spolupráca mozgu, nervov, krvného obehu a hormónov. Problémy s erekciou nastávajú ak niektorý z týchto článkov zlyháva. Po dokončení stimulácie sa penis postupne dostáva do pôvodného stavu a erekcia slabne. Krv prúdi otvorenými kanálikmi naspäť a stoporený penis sa dostane do pokoja.

Zdraví muži väčšinou dokážu udržať erekciu bez prestávky 30 až 45 minút. Potrebná je samozrejme vhodná stimulácia. Rozoznávame viacero druhov a typov erekcie.

Druhy erekcie

 • Nočná erekcia – ide o podvedomú erekciu, ktorá prebieha počas spánku, môžete ju spozorovať po prebudení sa a nazýva sa aj ranná erekcia.
 • Reflexná erekcia – vyvoláva ju stimulácia penisu. Vzniká teda pri samotnom kontakte pohlaví.
 • Psychogénna erekcia – vyvolaná predstavivosťou a fantáziou. Tento druh erekcie teda nemusí vždy nastať vo vhodnej dobe.

Rozdelenie erekcie podľa tvrdosti penisu:

 • Penis je väčší, ale nie je tvrdý
 • Tvrdší penis, ale ešte nie dostatočne tvrdý na vniknutie do vagíny
 • Dostatočne tvrdý penis na vniknutie, ale nedostatočne pevný
 • Tvrdý a pevný penis

Uhol erekcie

Pri erekcii sa pohlavný úd napína, rastie, predlžuje sa a vztyčuje šikmo vpred a nahor. Na základe vedeckých prác Mastersa a Johnsonovej bolo zistené, že penis dosahuje pri erekcii dĺžku asi 16 cm a jeho priemer je asi 4 – 4, 5 cm. Predkožka sa sťahuje a obnažuje žaluď penisu, ktorý zosilnie a sfarbí sa do červena.

Počas stoporenia zviera penis horizontálny uhol okolo 45 ° až 60 °. Najbežnejším uhlom je práve 45 stupňov, ten bol pozorovaný u 15 - 20% skúmaných prípadov. Uhol erekcie je väčšinou ostrejší u mladých mužov okolo 20 rokov. S pribúdajúcim vekom sa uhol znižuje. "Priemerný stupeň uhla stoporenia u mužov po päťdesiatke sa rozhodne zmenšuje," tvrdí sexuológovia.

Najdlhšie trvajúca erekcia

Z rôznych dôvodov môže byť žiadúce udržiavať erekciu čo najdlhšie. Je známe, že trvanie erekcie dlhšie ako jednu hodinu, nie je ničím výnimočné. Navyše, pre niektorých ľudí nie je nijak ťažké udržať penis v stoporenom stave, pokiaľ je po celú tú dobu zasunutý vo vnútri vagíny.

Sexuológ Kinsey zaznamenal, že teenageri a mladiství pri trvalom vzrušovaní vydržia mať erekciu viac ako hodinu. U šesťdesiatnikov sa táto doba skracuje na 7 minút. Uvádza však tiež, že s predĺženou stimuláciou dokážu niektorí mladí muži udržať svoj penis v stave stoporenia pokojne aj niekoľko hodín.

Najrýchlejšia erekcia

Rýchlosť erekcie sa líši od muža k mužovi. A navyše sa u každého jedinca ešte rôzni od jednej sexuálnej skúsenosti k druhej. V tomto prípade sú vysoko relevantnými faktormi alkohol a únava. Rovnako tak miera erotického vzrušenia. Sexuológ Kinsey má vo svojich záznamoch aj rekordné zápisy. Medzi ním skúmanými muži sa objavili aj takí, u ktorých sa erekcia objavila už počas troch sekúnd.

Problémy s erekciou

Muži sa môžu stretnúť s problémami s erekciou nielen v staršom veku, ale aj počas mladosti. Vtedy sú najčastejšou príčinou problémov s erekciou najmä psychologické faktory. V pokročilom veku ide skôr o všeobecné starnutie organizmu, pokles hladiny testosterónu a zníženie fyzickej výkonnosti. Neschopnosť udržať erekciu, predčasná ejakulácia alebo napríklad slabé stoporenie penisu ešte nemusia znamenať nejaké významné problémy s erekciou. Problémom je až pravidelne sa opakujúci problém s erekciou. Tento stav sa nazýva erektilná dysfunkcia. Príčiny erektilnej dysfunkcie môžu byť rôzne Väčšinou sa však považuje za symptóm nejakého iného zdravotného problému, nepovažuje sa za chorobu. Na problémy s erekciou vplýva vek, stres, zlá životospráva, depresie, psychický nátlak, alkohol, obezita, dokonca aj užívanie niektorých druhov liekov. Vďaka vynikajúcemu zloženiu tabletiek MerliX môžete pomôcť minimalizovať vplyv týchto faktorov a aj vďaka tomu zlepšiť erekciu a s ňou aj svoj sexuálny život.

Príležitostné zlyhanie je normálne

Liečba poruchy erekcie je infikovaná, keď muž zlyháva vo viac ako 25 % pokusoch o sexuálny styk a to minimálne pol roka. „Úspešnosť liečby erektilnej dysfunkcie je dnes vysoká. Základnou podmienkou je však správna diagnostika, ktorá je dnes väčšinou neinvazívna a presná, predovšetkým vďaka ultrazvuku. Pred začatím liečby je potrebné vedieť, či nie je porucha spôsobená závažnejším ochorením. Pokiaľ áno, najprv je potrebné vyšetrenie a liečiť to závažnejšie ochorenie a liečbu erektilnej dysfunkcie odložiť,“ vysvetľuje MUDr. Josef Stolz MBA.

Zaujímavé fakty o erektilnej dysfunkcii

Či už ju máte alebo nie, pravdepodobne si myslíte, že o penise a jeho fungovaní viete všetko. Erektilná dysfunkcia (ED) postihuje až pol milióna slovenských mužov, z ktorých mnohí nechápu ako a prečo sa to deje.

1. Väčšina mužov s ED v skutočnosti nemá ED. Nedáva vám to zmysel? Problém je v tom, že starší muži majú problém dosiahnuť erekciu ako takú, než by mali mať problém s erektilnou dysfunkciou. To znamená, že získanie a udržanie erekcie sa stalo zložitejším a frustrujúcejším procesom ako kedysi, ale nie je to nemožné.

2. Penis je krehký a môže sa zlomiť. Nie je za tým však zlomená kosť. Ide o krvné cievy vo vnútri penisu, ktoré prasknú a spôsobia bolestivé opuchy. Podľa National Health Service (Národnej zdravotníckej služby Spojeného Kráľovstva) je za jednou tretinou prípadov, kedy sa mení zlomí, moment vyvrcholenia muža počas sexu.

3. Lieky na ED nie vždy fungujú. Liečivá, ktoré by mali pomôcť opätovne získať zdravý sexuálny život a erekciu, fungujú iba v približne dvoch tretinách prípadov. Je dokázané, že niektorí muži potrebujú čoraz väčšie dávky, ktoré majú čoraz intenzívnejšie vedľajšie účinky.

4. Kratšie penisy dosahujú väčšiu erekciu. Výskum ukazuje, že muži s kratšími penismi majú erekciu, ktorá zväčšuje veľkosť penisu o 86 %. Pri dlhších penisoch rastie o niečo viac ako 47 %.

5. ED môže signalizovať závažný zdravotný problém. Niekedy sú sexuálne problémy znakom väčších problémov. ED môže byť spôsobená srdcovým ochorením, cukrovkou, Parkinsonovou chorobou, roztrúsenou sklerózou, vysokým cholesterolom a pod.

6. Erekcia nie je potrebná pre orgazmus. Áno, existujú muži, ktorí nedokážu dosiahnuť erekciu, ale môžu mať orgazmus. Či ide o nejakú formu duševného, vnútorného orgazmu, sa už neuvádza.

7. Pri nezdravom životnom štýle je viac pravdepodobné, že sa dopracujete k ED. Alkoholizmus, užívanie drog, nadváha, fajčenie, určité lieky a dokonca aj príliš časté a dlhé bicyklovanie, môžu viesť k ED.

8. Muži majú tri až päť erekcií za noc. Každú noc, zatiaľ čo vy spíte, váš penis „ťažko pracuje“. Priemerný muž zažije až päť erekcií počas spánku a každá z nich trvá približne 30 minút.

9. Stres môže situáciu s ED zhoršiť. ED môže spôsobiť psychický stres a psychický stres môže spôsobiť ED. Ide o vzájomný vzťah. Keď sú muži frustrovaní tým, že sú neschopní sexuálneho výkonu, môže to ešte viac sťažiť prekonanie ED. Hovoriť s lekárom alebo sexuálnym terapeutom vám môže pomôcť.

Impotencia

Impotenciou nazývame trvalý problém muža dosiahnuť alebo dosiahnuť erekciu. Laicky a jednoducho povedané aj „neschopnosť“. Impotencia sa týka hlavne mužov po 50-tke. Je však strašiakom každého, kto na ňu čo i len pomyslí pri prvých náznakoch problémov s erekciou. V mladšom veku však býva skôr výnimkou a u mladých ľudí sa pri riešení problémov s erekciou treba zamerať skôr na ich psychický stav a iné faktory. Riziko impotencie sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Impotenciu vyvolávajú choroby ako napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenia obličiek, skleróza multiplex, srdcovocievne ochorenia a iné. Vplýva na ňu aj užívanie liekov, či už spomínané psychologické faktory. V týchto prípadov je liečenie impotencie jednoduchšie ako v prípadoch vyvolaných prítomnosťou určitej choroby.

Zlepšenie erekcie

erekcia a šport

Pár praktických rád ako zlepšiť erekciu:

 • Zdravo sa stravujte
 • Športujte, hýbte sa
 • Vyhýbajte sa stresu
 • Zamerajte sa aj na dostatočne dlhý spánok
 • Zadovážte si výživový doplnok na zlepšenie erekcie
 • Komunikujte s partnerkou o všetkom čo vás trápi
 • Vyhýbajte sa alkoholu

Je to teda jednoduché. Jedzte viac ovocia a zeleniny a menej mastného. Ak ste doteraz sedávali doma, začnite chodiť viac von. Zvýši sa tým produkcia vitamínu D, ktorý ma pozitívny vplyv na erekciu. Začnite športovať alebo sa aspoň trochu viac hýbať. Zvýšenie tvorby testosterónu vám taktiež pomôže k lepšej erekcii. Nestresujte sa, zmeňte pohľad na život a buďte optimistickejší. Zlepší sa tým aj kvalita spánku, ktorá je pre zdravý sexuálny život nevyhnutná. Nehanbite sa s partnerkou porozprávať aj o tomto probléme ak vás stále trápi. Nefajčite a nepožívajte alkoholické nápoje. Ak sa nebojíte nezdravých liekov, zájdite za lekárom pre tabletky na predpis, avšak vhodnejšou a hlavne zdravšou alternatívou sú výživové doplnky, ktoré zlepšia nielen erekciu, ale aj váš celkový zdravotný a psychický stav. 

Liečba erektilnej dysfunkcie

Základom obvyklej liečby je v prvom rade zmena životného štýlu, či sa vám to páči alebo nie. Ďalším krokom je úprava užívania liekov, ktoré by mohli spôsobovať problémy s erekciou. V prípade, že nedôjde k zlepšeniu, prichádza na rad konzervatívna liečba preparátmi, ktoré zvyšujú prívod krvi do toporovitých teliesok penisu (nemožno kombinovať s liekmi na ischemické ochorenia). Ďalšou možnosťou je tzv. intrakavernózna liečba, ktorá spočíva v injekčnej aplikácii účinnej látky priamo do toporovitých teliesok. Nevýhodou je nepríjemná forma aplikácie a riziko vedľajších účinkov, napr. tzv. priapismu (dlhodobá erekcia bez sexuálnych stimulov). Za zmienku stojí aj nie príliš frekventované používanie tzv. vazokonstrikčných krúžkov a vákuových púmp. Poprípade chirurgické riešenie v tzv. „nadbytočnej žile“, ktorá „drénuje“ penis behom erekcie. Pri úplnom zlyhaní popísanej liečby existuje možnosť implantácie tzv. penilných protéz. Princíp spočíva v odstránení funkčného tkaniva toporovitých teliesok a následnom vložení protézy natrvalo. Protézy sú buď čiastočne ohybné alebo tzv. inflantabilné (nafukovacie). Prvý typ udržuje penis v stálej erekcii a predstavuje lacnejší, ale menej komfortný variant. Druhý typ je drahší, ale za to komfortnejší, pričom erekciu dosahuje pacient podľa želania. Všetky uvedené metódy liečby sú však pomerne finančne náročné a veľakrát aj nepríjemne bolestivé.

Merlix Perfektum

Merlix Perfektum

Tabletka pred sexom pre pevnú erekciu

24.9 EUR

KÚPIŤ

Merlix Senior

Merlix Senior

Na dlhodobé užívanie pre zlepšenie sexuálneho zdravia

29.9 EUR

KÚPIŤ