Ako dochádza k erekcii

Erekcia je dôsledkom viacerých procesov, ktorých následnosť je pre jej dosiahnutie nevyhnutná. Ak niektorý z článkov tohto procesu zlyhá, erekcia nenastane. Erektilná dysfunkcia je definíciou pravidelného zlyhávania erekcie a teda aj niektorých procesov, ktoré jej predchádzajú.

Ako erekcia fungujeako funguje erekcia

Erekciu spúšťajú nervové impulzy vyplývajúce zo sexuálneho vzrušenia. Ide o psychologické a fyzické podnety. Jednoducho povedané, do penisu sa začne pumpovať krv, čo zapríčiní jeho zväčšenie a stvrdnutie (stoporenie penisu). Odbornejšie vysvetlenie je, že na základe nervových impulzov prechádzajúcich od mozgu až ku komorám penisu dochádza k uvoľneniu hubovitých teliesok v penise. Začne sa tu hromadiť krv a hubovité telieska zväčšia svoj objem, čím prakticky tlakom uzavrú okolité žily a tie nie sú schopné odviesť nahromadenú krv preč z penisu. Hladká svalovina ochabne a otvorí cestu krvi do penisu. Toporivé telieska a ich dutinky sa napĺňajú krvou, tuhnú a zväčšujú sa. Erekcia je tým začatá a prebieha až kým nedôjde k vyvrcholeniu, alebo nejakému psychologickému či inému impulzu, ktorý by mal za následok opätovné otvorenie žíl s následným odtokom krvi preč z penisu. Zdravý muž by mal byť schopný dosiahnuť ďalšiu erekciu do 10 až 15 minút po dosiahnutí orgazmu.

Prejsť na článok o problémoch s erekciou

Erekcia z anatomického hľadiska

Štruktúru penisu tvorí močová trubica (urethra), ktorú obklopuje nepárové hubovité teleso. Nad ním sú umiestnené dve párové toporivé telesá, ktoré sa tiahnu po celej dĺžke penisu a majú dôležitú úlohu pri samotnej erekcii. Močová trubica slúži ako vývod pre ejakulát (spermie). Všetky tieto útvary sa skladajú z bohato tvorenej skladby prekrvených tkanív s viacerými drobnými dutinkami.

Aby nebol umožnený prítok väčšieho množstva krvi cievami do penisu aj v pokojnom (ochabnutom) stave, je za bežných okolností hladká svalovina v stenách týchto ciev stiahnutá. Rovnako je to aj medzi dutinkami toporivých teliesok a vďaka tomu nemáme erekciu neustále, ale len vtedy, keď ju vyvolávajú spomínané nervové impulzy spôsobené sexuálnym vzrušením.

Merlix Perfektum

Merlix Perfektum

Tabletka pred sexom pre pevnú erekciu

24.9 EUR

KÚPIŤ

Merlix Senior

Merlix Senior

Na dlhodobé užívanie pre zlepšenie sexuálneho zdravia

29.9 EUR

KÚPIŤ