Sex a prostata

Kategória: Zdravie a erekcia

Prostata je žľaza, ktorá tvorí súčasť mužskej pohlavnej sústavy. Na prvý pohľad sa môže zdať, že nijako neovplyvňuje sexuálny život muža, no opak je pravdou. Výrazne ovplyvňuje zdravie pohlavného systému a má dôležitú funkciu pri plodnosti a potencii. Práve preto musí byť funkčná na 100 %. Zdravie ale nie vždy funguje tak ako má, preto majú preventívne prehliadky veľký význam. V nasledujúcom článku sa pozrieme na viaceré problémy s prostatou a nakoľko ovplyvňujú sexuálne zdravie muža.

Čo je prostata?

Ide o žľazu, ktorá sa nachádza pod močovým mechúrom a nad panvovým svalstvom. Prostate sa hovorí aj predstojnica alebo predstojná žľaza. Veľkosťou sa podobá gaštanu a jej hlavnou úlohou je tvorba prostatického sekrétu, ktorá je z tretiny súčasťou ejakulátu. Pri zdravotných problémoch, ktoré prichádzajú najmä s vekom, sa prejaví zväčšením na objeme aj hmotnosti. Zväčšená prostata preto negatívne vplýva na močenie, ale aj ejakuláciu.

Vek je ďalším rizikovým faktorom pre stav prostaty. Súvisí to so znižovaním hladiny testosterónu, ktorý počas života u mužov prirodzene klesá. Zároveň sa mení na dihydrogéntestosterón, ktorý je ďalším problematickým faktorom pri zväčšení prostaty. Ten negatívne vplýva na libido, plodnosť a potenciu.

Funkcie prostaty

Najdôležitejšou funkciou je tvorba už spomínaného prostatického sekrétu, ktorý je súčasťou ejakulátu a pomáha spermiám pri ich ceste k oplodneniu vajíčka. Ďalšou dôležitou funkciou prostaty je uzatváranie semenných kanálov, ktoré zabránia úniku semena do močového mechúra. V rámci sexu je prostata stimulujúci bod, ktorého dráždenie má podobný účinok, ako pre ženu stimulovanie bodu G.

Problémy s prostatou

Najčastejšie problémy súvisia so zápalom alebo jej zväčšením, v horších prípadoch ide o kombináciu oboch. Prejavujú sa najmä pri problémoch s močením, no niekedy môžu byť aj bezpríznakové, čo je ešte viac nebezpečné.

Ďalšou komplikáciou je zápal prostaty, ktorý predstavuje zápal predstojnej žľazy a je spôsobený najčastejšie bakteriálnou infekciou. Môže mať formu subakútnu až chronickú. Postihuje najmä mužov stredného veku nad 50 rokov. Prejavuje sa pálením pri močení, presušovaným močením a horúčkou, ktorá môže vystúpiť nad 40 °C. Liečba prebieha pomocou antibiotík.

Benígne zväčšenie prostaty sa vyskytuje u mužov nad 30 rokov. Toto nezhubné zväčšenie prostaty súvisí s pribúdajúcim vekom a klesajúcou hladinou testosterónu. Prejavuje sa problémami s močením, ako sú častejšie močenie či pomalý tok moču.

Rakovina prostaty je čoraz rozšírenejšie ochorenie, s ktorým sa muži počas svojho života stretávajú. Pri menej agresívnych formách sa nádor nachádza len v prostate, pri agresívnej forme sa môže rozšíriť aj do okolitých tkanív. Zo začiatku sa ochorenie nijako výrazne neprejavuje, no v neskoršom štádiu sa muži stretávajú so symptómami ako problémy s močením, bolesť panvy a chrbta a výskyt krvi v ejakuláte.

Ako zlepšiť stav prostaty

V prvom rade je dôležitá prevencia. Z toho dôvodu by mal každý muž nad 40 rokov absolvovať vyšetrenie prostaty aspoň raz za dva roky. Lekár vykonáva vyšetrenie pohmatom zvnútra, cez konečník. Vyšetrenie si môžete urobiť aj sami, a to preskúmať prstami oblasť medzi penisom a konečníkom.

V neposlednom rade by ste mali obmedziť rizikové faktory pre prostatu, ako sú korenisté a solené jedlá, fajčenie alebo vysoký prísun kofeínu. Vyhýbajte sa aj vysokej teplote, ktorú môže spôsobiť nosenie tesnej spodnej bielizne, vyhrievanie sedadiel alebo časté bicyklovanie.

Na správne fungovanie prostaty pomáha aj užívanie výživových doplnkov, ktoré obsahujú potrebné látky a minerály pre správne fungovanie prostaty. MerliX Senior je určený práve pre staršie ročníky, ktoré chcú dlhodobo zlepšiť svoje pohlavné zdravie.

prostata

Diskusia

Vložte príspevok do diskusie

Merlix Perfektum

Merlix Perfektum

Tabletka pred sexom pre pevnú erekciu

24.9 EUR

KÚPIŤ

Merlix Senior

Merlix Senior

Na dlhodobé užívanie pre zlepšenie sexuálneho zdravia

29.9 EUR

KÚPIŤ