4 typy intimity, ktoré nesmú vo vzťahu chýbať

Kategória: Vzťahy

Intimita vo všeobecnosti hovorí o blízkosti medzi dvoma ľuďmi. Vyžaduje si otvorenosť a dôveru. Zblížiť sa s niekým iným na rovnakej úrovni nemusí nevyhnutne zaručiť intimitu vo všetkých smeroch. Nie všetky vzťahy zahŕňajú všetky typy intimity, ale tieto štyri sú najčastejšie, ktoré nájdete aj vo vašich vzťahoch.

typy intimity

Fyzická intimita

Fyzická intimita sa vzťahuje na telesnú blízkosť. Môže zahŕňať objímanie, maznanie, bozkávanie a držanie sa za ruky, v závislosti od povahy vzťahu. Tento typ intimity zahŕňa bezpečný dotyk a blízkosť, ktorá môže zvýšiť pocity emocionálnej blízkosti. Podľa štúdie môže fyzický dotyk pomôcť pri budovaný pevných vzťahov a môže znížiť vnímanie osamelosti.

Ak chcete podporiť tento typ intimity, môžete s druhou osobou viesť otvorený rozhovor o úrovni jej pohodlia pomocou rôznych typov dotykov. Ďalším spôsobom, ako dlhodobo aplikovať fyzickú intimitu je zabezpečiť, aby sa druhá osoba cítila bezpečne pri dotykoch. Za týmto účelom možno budete chcieť začať ľahkými pohladeniami, jemnými objatiami alebo bozkami na čelo. Je dôležité byť vnímavý k reakciám druhej osoby a rešpektovať hranice.

Emocionálna intimita

Byť emocionálne dôverný s inou osobou znamená byť transparentný so svojimi najhlbšími pocitmi, strachmi a myšlienkami. Zahŕňa to pocit bezpečia a nie odsudzovanie. Ak chcete vo vzťahu zaviesť emocionálnu intimitu, musíte riskovať a byť otvorení jeden k druhému. Ak sú však jeden alebo obaja ľudia emocionálne nedostupní alebo sa obávajú intimity, táto forma zblíženia sa môže byť náročná.

Emocionálna intimita sa môže rozvíjať tým, že lepšie počúvate druhú osobu a dokážete hovoriť jasne a úprimne. Tento typ intimity môže tiež vyžadovať uistenie, že napriek rozdielom v skúsenostiach a emóciách ste medzi sebou v bezpečí, pretože nachádzate podporu a útechu, keď vyjadrujete svoje najhlbšie obavy, bolesti a pochybnosti.

Intelektuálna intimita

Duševná intimita znamená zdieľanie vašich nápadov, názorov a životných perspektív. Môže to zahŕňať aj vzájomné intelektuálne spochybňovanie a otvorenosť učiť sa alebo aspoň zvažovať nápady druhej osoby. Vedenie podnetných diskusií o rôznych témach a pocit bezpečia pri vyjadrovaní vlastných názorov je súčasťou bohatej duševnej intimity. Kľúčom je prejaviť vzájomný rešpekt, aj keď máte odlišné názory. Ak chcete budovať intelektuálnu intimitu, možno si budete chcieť zachovať zvedavý postoj. Je dôležité podeliť sa o názory so zámerom učiť sa jeden od druhého viac, než diskutovať o názoroch.

Duchovná intimita

Táto intimita znamená cítiť sa blízko, overený a bezpečný, zdieľať svoje najvnútornejšie myšlienky a presvedčenia o zmysle života a o vašom spojení s božskými energiami. Je to doposiaľ neucelený koncept, pretože pre rôznych ľudí môže znamenať rôzne veci. Duchovná intimita nevyhnutne neznamená, že obaja ľudia majú rovnaké presvedčenie, ale môže zahŕňať zdieľanie širšieho konceptu spirituality.

Napríklad môžete obaja veriť, že musíte byť verní a čestní vo všetkých veciach, ktoré robíte, aj keď patríte k rôznym náboženstvám. Zdieľanie tohto vyššieho zmyslu pre zmysel môže vytvoriť intímnu blízkosť, ktorá vám napríklad umožní premietať si spoločný život. Ak chcete živiť duchovnú intimitu, možno sa budete chcieť dozvedieť viac o vzájomných praktikách a presvedčeniach a čo je ešte dôležitejšie, prečo sú pre toho druhého dôležité.

Intimita je v skutku zázračná vec, ktorá vás s partnerom dokáže zblížiť o čosi viac, ako ste si mysleli. Je správne si vybrať intimitu, ktorá sedí práve vášmu vzťahu, a budovať si ju pevne a bez pochýb. Vyššou mierou dôvery a otvorenosti môžete zabezpečiť vernosť, ako aj zdravý sexuálny život s vašou polovičkou.

Diskusia

Vložte príspevok do diskusie

Merlix Perfektum

Merlix Perfektum

Tabletka pred sexom pre pevnú erekciu

24.9 EUR

KÚPIŤ

Merlix Senior

Merlix Senior

Na dlhodobé užívanie pre zlepšenie sexuálneho zdravia

29.9 EUR

KÚPIŤ